طراحی نیم دوبلکس چیست؟

۲۷ تیر ۱۳۹۹
۰ دیدگاه
نیم دوبلکس 1

اگر  در طراحی داخلی ساختمان، یک یا چند فضا را با ایجاد اختلاف سطح از یکدیگر تفکیک نمایند، به آن طراحی نیم دوبلکس می‌گویند. در تصویر زیر نمونه‌ای از این نوع طراحی را ملاحظه می‌فرمایید.

نیم دوبلکس 1

همانطور که در تصویر پیداست، طراح با ظرافت یک اختلاف سطح سه پله‌ای ایجاد نموده تا فضای نشمین را کمی پایین تر از سطح سایر ساختمان قرار دهد و با این کار جلوه زیباتری به اتاق نشیمن بخشیده است

نیم دوبلکس 1

تصویر بالا نیز نمونه دیگری از طراحی نیم دوبلکس است که طراح با رعایت اختلاف سطح بین فضای هال و پذیرایی، اقدام به جداسازی این دو قسمت نموده تا فضای وسیع موجود از یکنواختی خارج شود.

در گذشته از این نوع طراحی، برای خانه هایی با متراژ بالا مورد استفاده قرار میگرفت اما امروزه طراحان، خانه های نقلی و کوچک را نیز با این ساختار، طراحی می‌کنند و معتقدند که این نوع طراحی شناسنامه خاص خود را داشته و دست دکوراتورها را برای دکوراسیون داخلی باز میگذارد. حتی خانه هایی که ساختار همکف دارند را نیز طراحان دکور با اضافه کردن چند پله والبته با ظرافت های موجود در این نوع طراحی می‌توانند به ساختار نیم دوبلکس تبدیل کنند. در ایران نیز همانند سایر نقاط جهان روز به روز بر طرفداران این سبک طراحی افزوده می‌شود.

با توجه به ایجاد اختلاف سطح در طراحی داخلی ساختمان‌های نیم دوبلکس می‌توان آن را هم رده از طراحی‌های دوبلکس و نیم پیلوت در نظر گرفت. برای آشنایی بیشتر با طراحی داخلی دوبلکس و نیم نیم پیلوت به مطالب مربوط به هر کدام مراجعه نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
ادامه مطلب
طراحی نیم پیلوت چیست؟

ارسال دیدگاه