طراحی دوبلکس چیست؟

۲۷ تیر ۱۳۹۹
۰ دیدگاه
ویلا دوبلکس 3

اگر در داخلِ ۱ واحد ساختمان، ۲ طبقه طراحی کنند و این دو طبقه را با يک پلکان به یکدیگر متصل نمایند، اصطلاحا، به آن طراحی دوبلکس می‌گویند. در تصویر زیر نمونه‌ای از این نوع طراحی را ملاحظه می‌فرمایید.

ویلا دوبلکس 2

همانطور که در تصویر پیداست، طراح این ساختمان؛ آنرا را از داخل بصورت ۲ طبقه طراحی نموده و برای رفت و آمد مابین طبقات نیز پلکان چوبی دورانی شکلی تعبیه کرده است و بدین ترتیب یک طراحی دوبلکس زیبا را پدید آورده است.

از آنجاییکه در طراحی دوبلکس تقریباً از فضای ۲ طبقه برای ساخت ۱ واحد ساختمان استفاده می‌شود، فضای بسیار مناسبی برای انواع چیدمان و طراحی فراهم می آید که از آن می‌توان به صورت‎های گوناگونی بهره برد. برای مثال میتوان اتاق هایی که به آرامش و تمرکز بیشتری نیاز دارند (نظیر اتاق خواب، کار و یا اتاق مطالعه) را در طبقه بالا جای داد و اتاق ها یا اًماکنی که اِمکان شلوغ تر شدن و گرد هم آمدن افراد منزل را دارند به طبقه همکف اختصاص داد (نظیر اتاق نشیمن یا ناهار خوری). در ادامه نمونه های دیگری که بسته به سلیقه دکوراتور یا صاحب خانه، طراحی های مخصوص به خود را دارند به شما نشان خواهیم داد…

ویلا دوبلکس 1

در این ساختمان دوبلکس، دکوراتور از فضای وسیع و یکپارچه ای که معمار در طبقه همکف حفظ کرده به نحوه زیبایی بهره برده است. سمت چپ سالن را به عنوان اتاق نشیمن مجلل و نسبتا بزرگ در نظر گرفته و از قسمت پر نورتر سمت راست به عنوان فضای ناهارخوری استفاده نموده است.

ادامه مطلب
طراحی نیم پیلوت چیست؟

ویلا دوبلکس 3

همان طور که در تصویر بالا پیداست این ساختمان نیز تمام ویژگی‌هایی که در دو تصویر قبل بیان نموده‌ایم دارد. مرتبط نمودن دو طبقه به وسیله یک پلکان زیبا در وسط بنا که اساس یک طراحی دوبلکس است. حفظ فضای وسیع و یکپارچه طبقه همکف درجهت قرار دادن ابتکار عمل در اختیار دکوراتور داخلی نیز به طور مشهودی دیده میشود.

بدیهی است که طراحی دوبلکس در کنار تمام زیبایی ها و مزایایی که بیان شده تقریبا هزینه ای معادل یک ساختمان دو طبقه را در بر خواهد داشت.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۳]

ارسال دیدگاه